ГУРТОК
"ПАМ'ЯТЬ"
ЕКСКУРСІЯ
Без краєзнавства- без знання рідного краю годі говорити про національну гідність, самовідданість, любов до Батьківщини. Без краєзнавства, без усвідомлення своєї історії та культури не можна в повній мірі вивчати історію країни не вивчаючи історії її окремих територій, не з’ясовуючи їх роль у процесі державотворення. Святе відчуття батьківського дому, рідної землі починаються саме з рідного краю, села, вулиці, домівки, де людина народилась і виросла, де пройшло її дитинство.
Історичне краєзнавство- невід’ємна складова духовності дитини, воно допомагає дітям читати книгу життя через крихітні часточки минулого не лише очима, а й розумом самостійно розібратись, куди веде шлях їхніх батьків, нашого народу. Як і вся система історії України, історичне краєзнавство базується на принципах гуманізації, демократизації, поєднанні цивілізаційного культурологічного та формаційного підходів. Організовуючи історико- краєзнавчу роботу з учнями, дуже важливо пам’ятати, що все цінне в суспільстві має три виміри: особистісний, національний і загальнолюдський. Особистісне відбиває творення і творчість, адже історію творять конкретні люди. Національне відображає приналежність до народу. Загальнолюдське розкриває значення і мету вчинка, дії, діяльності. Скажімо наш земляк, Мелетій Смотрицький ввійшов у світову історію і культуру як особистість і як автор української граматики, названої М.Ломоносовим „вратами вічності”. Нею користувались майже всі слов’янські народи протягом 150 років. Важливе значення історичного краєзнавства у посиленні національного виховання. Ще Г.Сковорода писав: „Правильне виховання криється в природі свого народу, як вогонь і світло в кремені”.
Успіх історико- краєзнавчої роботи багато в чому залежить від вмілого вибору об’єкта дослідження. В цьому плані минуле Хмельниччини має величезний потенціал.
Загальноосвітня школа № 2 має давні традиції краєзнавчої роботи. В 70-их роках в школі працював музей, але під час пожежі більшість матеріалів загинуло. Чотири роки тому, готуючись до відзначення 60- річчя Великої Вітчизняної війни, ми вирішили відновити роботу історико- краєзнавчого гуртка „Пам'ять ” і створити в ліцеї Музей Бойової слави.
Чим далі віддаляє нас невблаганний час від подій Великої Вітчизняної війни, тим вагомішим постає перед сучасниками безсмертний подвиг покоління, яке розгромило фашизм. Адже є події, над якими не має влади час. Тож скільки б не минуло десятиліть від останнього пострілу, для сотень тисяч учасників бойових дій в українському суспільстві, їх дітей та онуків історія цієї війни не може бути абстрактною темою.
У реалізації нашого задуму активну участь брали і учні і вчителі. Перший етап- це збір матеріалу. Був створений координаційний центр, до якого ввійшли Карпова Ю.Б., заступник директора по виховній роботі, Повітц Т.Н., вчитель зарубіжної літератури, Гуцалюк Л.В., Кухарчук Н.Б., вчителі історії. Нашим завданням було розібрати та систематизувати ті фотоматеріали і документи, що збереглися в школі. Ми підтримували тісний контакт з Радою ветеранів м.Старокостянтинова, а також з Мончаком В.Є., який надав нам багато матеріалів і допоміг в їх систематизації. Ця ідея об’єднала колектив учителів і учнів. На учнівській раді було оголошено, що ми збираємо експонати (фронтові листи, документи) для майбутнього музею, а також розпочато конкурс „Велика Вітчизняна війна в долі моєї родини”. Другий етап нашої роботи- це проведення ряду заходів присвячених подіям Великої Вітчизняної війни, щоб учні знали правду про ті події, про ті випробування, що випали на долю України, щоб схвилювали школярів, залишили глибокий слід у їх серцях і свідомості.
Відкриття музею відбулося у жовтні 2005 року. Робота Музею Бойової слави організовується на основі самоврядування. Вищим керівним органом є рада Музею, яка обирає голову і розподіляє обов’язки між членами ради, веде документацію музею, організовує підготовку екскурсоводів, лекторів, встановлює зв’язки з пошуковими загонами, гуртками, клубами. Екскурсоводами є учні 9-11 класів ліцею.
Музей налічує понад 287 експонатів основного і допоміжного фондів, які розміщені по розділах експозицій:
-
Початок Великої Вітчизняної війни
-
Новий порядок
-
Підпільний і партизанський рух
-
Бойовий шлях 90 штурмового авіаполку
-
Бойовий шлях 6 саперно – інженерної бригади
-
Звільнення Старокостянтинова
-
Герої Старокостянтинівщини
-
Бойовий шлях льотчика – космонавта Берегового
-
Патріотична робота в ЗОШ № 2
-
Патріотична робота в ліцеї – « Зв'язок поколінь» ( змінна експозиція)
Будучи осередком формування у молодого покоління національної свідомості, поглиблення вивчення історії рідного краю, патріотичного виховання, учнями проводиться велика фондова, лекційна, масово – просвітницька робота. Одним з напрямків роботи музею є науково – дослідницька робота, в основу якої покладено використання джерел наукових бібліотек, архівні матеріали, матеріали , зібрані гуртком « Пам'ять». Матеріали, досліджені і зібрані гуртківцями оформлені у вигляді двох книжок . Також під час літньої практики ми відвідуємо різні куточки нашої Батьківщини і обов’язкового звертаємо увагу на події Великої Вітчизняної війни, зупиняємось біля пам’ятників, вшановуємо пам'ять загиблих, згадуємо ті часи, жорстокі бої і низько вклоняємось героям – переможцям.